Skip to content

629 Beachwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block1108.34
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,370
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
18%
Improvement Value:$413,800
82%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,138+5.2%
2024$8,686+0.7%
2023$8,622+4.8%
2022$8,230+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft2,370DeedBook 20060, Page 1926Recorded7/3/2025

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 18043, Page 744Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 16469, Page 748Recorded8/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

DeedBook 16224, Page 716Recorded10/26/2015

Property Sale

SaleMulti
$7,650
DeedBook 4058, Page 247