Skip to content

3138 Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block1108.34
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage896
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$247,200
76%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+5.2%
2024$5,629+21.3%
2023$4,639+0.4%
2022$4,619+121.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft896DeedBook 19311, Page 1322Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 14267, Page 1724

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 13070, Page 397

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 11015, Page 455

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5704, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$19,900
DeedBook 3582, Page 357