Skip to content

3134 Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block1108.34
Lot45.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,872
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$337,100
77%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+5.2%
2024$7,566+3.8%
2023$7,290+0.4%
2022$7,258+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 17262, Page 1471Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 14791, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 11164, Page 1026

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 11021, Page 1779

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10562, Page 1419