Skip to content

654 Driftwood PlaceToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block1108.35
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,064
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
40%
Improvement Value:$176,800
60%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+5.2%
2024$5,103+18.4%
2023$4,309+0.4%
2022$4,290+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 13460, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 5416, Page 794

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4639, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1969