Skip to content

664 Beachwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 9, 2003

Property Information

Block1108.36
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,098
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$242,100
73%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,011+5.2%
2024$5,714+20.1%
2023$4,760+0.4%
2022$4,739+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 11683, Page 391

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 10123, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$80,118
DeedBook 5552, Page 671

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4842, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook 3692, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1974