Skip to content

635 Ellicott AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block1108.38
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,176
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$186,900
68%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,006+5.2%
2024$4,759+3.0%
2023$4,622+0.4%
2022$4,601+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 14167, Page 1825

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 3757, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1952