Skip to content

3233 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block1108.50
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,831
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
21%
Improvement Value:$429,200
79%
Total Assessment$542,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,873+5.2%
2024$9,385+3.6%
2023$9,056+0.4%
2022$9,016+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 10527, Page 1894

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5201, Page 120