Skip to content

3201 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block1108.51
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$278,900
76%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681+5.2%
2024$6,351+23.7%
2023$5,135+0.4%
2022$5,113+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 4990, Page 739

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 4381, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1985