Skip to content

3231 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block1108.51
Lot126
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,752
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
15%
Improvement Value:$435,500
85%
Total Assessment$513,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,351+5.2%
2024$8,889+7.9%
2023$8,241+0.4%
2022$8,205+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12016, Page 940

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5027, Page 939

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook NaN, Page NaN