Skip to content

3169 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block1108.51
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$186,400
68%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,997+5.2%
2024$4,750+22.4%
2023$3,880+0.4%
2022$3,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft768DeedBook 19716, Page 1656Recorded6/24/2024

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 14470, Page 1031

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10782, Page 1895

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 10533, Page 541

Property Sale

SaleMulti
$84,200
DeedBook 5767, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1964