Skip to content

3195 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$285,200
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block1108.51
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage988
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$214,900
70%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552+5.2%
2024$5,278+19.9%
2023$4,401+0.4%
2022$4,382+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,200

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 17160, Page 1894Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960