Skip to content

3252 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block1108.52
Lot172
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$220,000
74%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+5.2%
2024$5,158+21.5%
2023$4,246+0.4%
2022$4,227+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$429,900
Sq Ft1,152DeedBook 19744, Page 1176Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17502, Page 569Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 13741, Page 405

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5323, Page 852

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5084, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4951, Page 66

Property Sale

Sale
$8,100
DeedBook 4434, Page 870