Skip to content

3238 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block1108.52
Lot184
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$196,200
69%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,175+5.2%
2024$4,920+120.9%
2023$2,227+0.4%
2022$2,217+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,736DeedBook 17544, Page 1389Recorded7/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 3723, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1973