Skip to content

3234 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block1108.52
Lot187
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,566
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
29%
Improvement Value:$295,700
71%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+5.2%
2024$7,196+17.9%
2023$6,102+0.4%
2022$6,075+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$233,600
DeedBook 10714, Page 386

Property Sale

SaleMulti
$176,500
DeedBook 10651, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1975