Skip to content

3230 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block1108.52
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,444
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
29%
Improvement Value:$226,800
71%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+5.2%
2024$5,518+11.3%
2023$4,957+0.4%
2022$4,936+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$234,900
DeedBook 15082, Page 1363

Property Sale

SaleMulti
$124,800
DeedBook 10007, Page 1742

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 5394, Page 760

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 5031, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 4989, Page 501

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972