Skip to content

3226 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block1108.52
Lot194
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,508
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$223,600
72%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,674+5.2%
2024$5,394+12.1%
2023$4,812+0.4%
2022$4,791+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 15940, Page 769Recorded11/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook 3634, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1972