Skip to content

3206 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1108.54
Lot165
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,131
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
65%
Improvement Value:$210,000
35%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+5.2%
2024$10,386+27.4%
2023$8,154+0.4%
2022$8,118+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 16822, Page 1306Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 10380, Page 936

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5567, Page 810

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3746, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1950