Skip to content

3232 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block1108.54
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
61%
Improvement Value:$251,600
39%
Total Assessment$641,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,684+5.2%
2024$11,106+23.8%
2023$8,973+0.4%
2022$8,934+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 17293, Page 452Recorded11/8/2018

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 14305, Page 901

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 3725, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1950