Skip to content

3240 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block1108.55
Lot197
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description2F1G 2 2710
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,710
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
54%
Improvement Value:$394,400
46%
Total Assessment$854,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,559+5.2%
2024$14,790+15.2%
2023$12,836+0.4%
2022$12,779+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$640,000
DeedBook 17459, Page 1720

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 17459, Page 1727Recorded5/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5635, Page 404

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 3804, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1959