Skip to content

3246 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2013

Property Information

Block1108.55
Lot204
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,757
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
48%
Improvement Value:$538,000
52%
Total Assessment$1,043,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,993+5.2%
2024$18,054-10.6%
2023$20,185+0.4%
2022$20,097+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 11199, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1987