Skip to content

3266 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block1108.55
Lot224
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
47%
Improvement Value:$451,000
53%
Total Assessment$851,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,497+5.2%
2024$14,731+43.5%
2023$10,268+0.4%
2022$10,223+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5767, Page 219

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4796, Page 81

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4617, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1955