Skip to content

3324 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block1108.56
Lot275
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,672
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
39%
Improvement Value:$671,100
61%
Total Assessment$1,106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,142+5.2%
2024$19,147-4.0%
2023$19,945+0.4%
2022$19,857+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft3,672DeedBook 17023, Page 1349Recorded2/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 14805, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 10865, Page 849

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 3966, Page 509