Skip to content

3328 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block1108.56
Lot280
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,111
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
44%
Improvement Value:$388,400
56%
Total Assessment$693,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,627+5.2%
2024$12,003+7.7%
2023$11,150+0.4%
2022$11,101+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,111DeedBook 19065, Page 278Recorded6/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 3622, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1970