Skip to content

3332 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$492,475
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block1108.56
Lot286
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,698
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
44%
Improvement Value:$322,500
56%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425+5.2%
2024$9,910+13.3%
2023$8,745+0.4%
2022$8,707+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$492,475

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 16948, Page 932Recorded11/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4558, Page 336