Skip to content

3334 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 22, 1994

Property Information

Block1108.56
Lot288
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
61%
Improvement Value:$157,200
39%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+5.2%
2024$7,049+4.7%
2023$6,731+0.4%
2022$6,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5225, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1960