Skip to content

3356 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block1108.57
Lot306
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,174
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$468,900
61%
Total Assessment$768,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,002+5.2%
2024$13,310+12.1%
2023$11,874+0.4%
2022$11,822+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,174DeedBook 15705, Page 35Recorded12/10/2013