Skip to content

120 West Kingfisher WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 13, 1997

Property Information

Block1109.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
83%
Improvement Value:$50,900
17%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,516+5.2%
2024$5,243+11.3%
2023$4,709+0.4%
2022$4,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5519, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1955