Skip to content

118 West Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block1109.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
52%
Improvement Value:$237,000
48%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,905+5.2%
2024$8,465+65.5%
2023$5,115+0.4%
2022$5,093+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft560DeedBook 17835, Page 503Recorded3/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006