Skip to content

122 West Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block1109.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,000
48%
Improvement Value:$272,800
52%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557+5.2%
2024$9,084+64.7%
2023$5,516+0.4%
2022$5,492+57.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft560DeedBook 20160, Page 1250Recorded10/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 17262, Page 748Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 15780, Page 777Recorded4/9/2014

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3726, Page 24