Skip to content

107 West Kingfisher WayLavallette, NJ 08735

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block1109.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,000
49%
Improvement Value:$262,100
51%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+5.2%
2024$8,899+60.7%
2023$5,536+0.4%
2022$5,512+57.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,500
Sq Ft500DeedBook 17654, Page 1723Recorded10/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 16609, Page 1539Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4383, Page 767