Skip to content

121 West Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block1109.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings0
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
46%
Improvement Value:$294,900
54%
Total Assessment$546,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959+5.2%
2024$9,467+107.6%
2023$4,559+0.4%
2022$4,539+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft560DeedBook 19500, Page 768Recorded10/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft500DeedBook 18793, Page 1305Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4006, Page 361