Skip to content

123 West Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$158,750
Last Sale Date
Sep 7, 2013

Property Information

Block1109.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
49%
Improvement Value:$261,900
51%
Total Assessment$513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,358+5.2%
2024$8,896+59.4%
2023$5,581+0.4%
2022$5,557+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$158,750

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 15639, Page 1483Recorded9/16/2013