Skip to content

125 West Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Nov 30, 1993

Property Information

Block1109.03
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage768
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
51%
Improvement Value:$244,100
49%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,034+5.2%
2024$8,587+66.7%
2023$5,153+0.4%
2022$5,130+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5123, Page 98

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4188, Page 46