Skip to content

124 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block1109.03
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
82%
Improvement Value:$53,800
18%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569+5.2%
2024$5,293+20.0%
2023$4,411+0.4%
2022$4,392+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 16123, Page 1641Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 15660, Page 1909Recorded10/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952