Skip to content

108 West Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Jan 13, 2000

Property Information

Block1109.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage838
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
71%
Improvement Value:$110,300
29%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+5.2%
2024$6,583+4.5%
2023$6,298+0.4%
2022$6,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 10016, Page 298

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5234, Page 902

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3649, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1952