Skip to content

116 West Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block1109.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
50%
Improvement Value:$287,900
50%
Total Assessment$575,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,487+7.1%
2024$9,794+36.9%
2023$7,154+0.4%
2022$7,123+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 18068, Page 1457Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$492,500
Sq Ft952DeedBook 17654, Page 1982Recorded10/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2015