Skip to content

105 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jul 25, 2012

Property Information

Block1109.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage840
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
48%
Improvement Value:$286,900
52%
Total Assessment$556,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+5.2%
2024$9,640+49.8%
2023$6,435+0.4%
2022$6,407+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 15268, Page 952

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5212, Page 644

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4215, Page 100