Skip to content

101 West Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 17, 1991

Property Information

Block1109.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
56%
Improvement Value:$223,000
44%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+5.2%
2024$8,845+45.8%
2023$6,067+0.4%
2022$6,040+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4918, Page 392

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4515, Page 665