Skip to content

112 West Marlin WayLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block1109.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
78%
Improvement Value:$71,200
22%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+5.2%
2024$5,595+8.3%
2023$5,168+0.4%
2022$5,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft520DeedBook 18858, Page 1079Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10197, Page 1489

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958