Skip to content

118 West Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block1109.07
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
48%
Improvement Value:$272,400
52%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+5.2%
2024$9,077+64.6%
2023$5,516+0.4%
2022$5,492+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5611, Page 883

Property Sale

Sale
$14,600
DeedBook NaN, Page NaN