Skip to content

121 West Marlin WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 11, 2021

Property Information

Block1109.07
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage480
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
77%
Improvement Value:$106,900
23%
Total Assessment$473,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+5.2%
2024$8,203+61.6%
2023$5,075+0.4%
2022$5,053+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft480DeedBook 18614, Page 1464Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14788, Page 55

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14060, Page 1962

Property Built

Built

Year Built: 1952