Skip to content

104 West Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Dec 2, 1996

Property Information

Block1109.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
78%
Improvement Value:$70,100
22%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+5.2%
2024$5,576+9.1%
2023$5,113+0.4%
2022$5,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5425, Page 317

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5077, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1952