Skip to content

107 West Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Date
May 3, 2006

Property Information

Block1109.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
78%
Improvement Value:$71,000
22%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632+5.4%
2024$5,341+18.0%
2023$4,525+0.5%
2022$4,504+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5543, Page 863

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4806, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1952