Skip to content

119 West Pompano WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block1109.09
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
48%
Improvement Value:$273,200
52%
Total Assessment$525,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+5.2%
2024$9,091+65.1%
2023$5,506+0.4%
2022$5,482+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 4461, Page 130