Skip to content

113 West Cormorant WayLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$93,500
Last Sale Date
Nov 19, 1990

Property Information

Block1109.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
73%
Improvement Value:$94,900
27%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+5.2%
2024$6,005+16.7%
2023$5,145+0.4%
2022$5,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4873, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1958