Skip to content

105 West Cormorant WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 3, 2006

Property Information

Block1109.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
78%
Improvement Value:$70,000
22%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+5.2%
2024$5,574+19.2%
2023$4,674+0.4%
2022$4,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13366, Page 188

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 3584, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1952