Skip to content

113 West Swordfish WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block1109.11
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
75%
Improvement Value:$85,900
25%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,849+14.4%
2023$5,113+0.4%
2022$5,090+14.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5638, Page 540

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4634, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1952