Skip to content

119 West Swordfish WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
May 31, 1979

Property Information

Block1109.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
50%
Improvement Value:$251,800
50%
Total Assessment$503,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+5.2%
2024$8,721+61.0%
2023$5,416+0.4%
2022$5,392+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3827, Page 734