Skip to content

125 West Swordfish WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block1109.11
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
62%
Improvement Value:$227,500
38%
Total Assessment$594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+5.2%
2024$10,291+110.9%
2023$4,880+0.4%
2022$4,858+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 17075, Page 112Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 14617, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 2006