Skip to content

107 West Swordfish WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 12, 2002

Property Information

Block1109.11
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
71%
Improvement Value:$101,400
29%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+14.2%
2024$5,634+20.3%
2023$4,684+0.4%
2022$4,664+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10779, Page 391

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 3684, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1952